Mr Vera Carina – solo pevač, profesor kamerne muzike i dirigent
Mr Vera Carina rođena je u Pančevu, 5. oktobra 1963. godine.
Obrazovanje
Diplomirala je 1991. na Državnom konzervatorijumu (Nacionalnoj muzičkoj akademiji) P. I. Čajkovski u Kijevu, Ukrajina, na odseku za solo pevanje – kamernu muziku, u klasi prof. Narodne umetnice Klaudije Pavlovne Radčenko. Tokom studija završila je i specijalizaciju kao pijanista – koncertmajstor u klasi prof. Narodne umetnice Rime Timofejevne Golubjeve, kao i specijalizaciju za predavača ruskog jezika. Na istom konzervatorijumu je i magistrirala, 1998. godine, u klasi Narodnog umetnika Nikolaja Kondratijeviča Kondratjuka, ostvarivši pet kamernih resitala, od stare muzike do savremene muzike 20. veka.


Profesionalna karijera
Po završetku pevačkih studija aktivno je koncertirala u zemlji i inostranstvu i nastupala kao kamerno-koncertni pevač. Bila je pevač-ilustrator, na Državnom konzervatorijumu P. I. Čajkovski u Moskvi, u saradnji sa prof. Irinom Osipovom.
Osnovala je i vodila vokalnu grupu Dionisis, 1981 – 1985. U istom periodu bila je zaposlena kao pevač u Umetničkom ansamblu JNA u Beogradu. Dirigovala je Horom grada Pančeva od 2001. do 2004. godine. Od 2012. do 2014. godine, radila je sa horom Doma za lica sa mentalnim poteškoćama „Srce“ u Jabuci.
Od 2001. godine, vodi Odsek za kamernu muziku u Muzičkoj školi „Jovan Bandur“ u Pančevu, gde radi kao profesor kamerne muzike, solo pevanja i čitanja s lista za solo pevače. Osnivač je i jedan od organizatora Međunarodnog takmičenja kamernih ansambala i solo pevača Mita Topalović u Pančevu, pod pokroviteljstvom MŠ „Jovan Bandur“. Član je mnogih međunarodnih žirija za kamernu muziku, solo pevanje i hor. U svom pedagoškom radu, kao profesor kamerne muzike i solo pevanja, beleži veći broj prvih nagrada i laureata ansambala na državnim i međunarodnim takmičenjima. Dva puta je nagrađena za pedagoški rad od strane Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Pančevačko srpsko crkveno pevačko društvo
Sa Pančevačkim srpskim crkvenim pevačkim društvom (PSCPD) sarađuje od 1981. godine. U dva navrata je bila korepetitor Društva (1981 – 1983. i 1991 – 1992). Dirigent i umetnički rukovodilac Društva postaje 2000. godine. Pored redovnog pojanja na nedeljnim i prazničnim Liturgijama u Svetouspenskom hramu u Pančevu, sa ovim ansamblom koncertira kako na značajnim horskim manifestacijama u zemlji, tako i na gostovanjima i turnejama u Češkoj, Ukrajini, Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji, Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Grčkoj, Austriji, Belorusiji, Italiji, osvajajući brojne prestižne nagrade i priznanja.
Umetnički je direktor i organizator Božićnih i Uskršnjih koncerata (od 2001. do 2010. godine) i Međunarodnog festivala Pančevački dani duhovne muzike, kao gradskih manifestacija. Suorganizator manifestacije Dani prote Vase. Član je upravnog odbora PSCPD.
Više puta je bila predavač na međunarodnim konferencijama i seminarima:
Međunarodna konferencija pravoslavne duhovne muzike u Joensu, Finska (organizator Međunarodno udruženje za pravoslavnu muziku ISOCM, 2009); festival duhovne muzike u Pomorju, Bugarska (juni 2010); Zimska duhovna akademija u manastiru Lipovac (2010); Naučni skup povodom 300 godina Karlovačke mitropolije; više predavanja o crkvenoj muzici u okviru Dana prote Vase i Pančevačkih dana duhovne muzike. Bila je dirigent na Zimskoj školi crkvene muzike Korneliju u spomen u Prokuplju, 2003. Autor teksta Pančevačko srpsko crkveno pevačko društvo kao deo srpske kulture, objavljenog u muzikološkoj publikaciji Third International Conference on Orthodox Church Music na engleskom jeziku.
Stalni je saradnik Eparhijskog duhovno obrazovnog centra za crkvenu muziku Dimitrije I. Stefanović u Beču, koji od januara 2023. godine deluje pri Eparhiji austrijsko – švajcarskoj SPC.
Urednik je i autor većeg broja zvučnih i notnih izdanja horske duhovne muzike.
Važnija štampana izdanja (priređivač i urednik):
- Mita Topalović: Liturgija za dva jednaka glasa (muzikalija, reprint; PSCPD, 2006);
- Mihovil Tomandl: Spomenica Pančevačkog srpskog crkvenog pevačkog društva 1838 – 1938 (reprint; PSCPD, 2008);
- Notni zbornik i zvučno izdanje Večernje na Veliki Petak po tradiciji Svetouspenskog hrama u Pančevu (PSCPD, 2010);
- Bogoslužbeni notni zbornik Liturgija Svetog Jovana Zlatoustog (PSCPD, 2007; izmenjeno i dopunjeno izdanje 2013);
- Bogoslužbeni notni zbornik Vaskršnje Jutrenje (PSCPD 2009);
- Monografija Petnaest godina Pančevačkih dana duhovne muzike (autor).
Važnija audio izdanja:
- Vaskršnji koncert, PSCPD, 2001 (autor i dirigent);
- U ime Boga i roda, povodom 165 godina PSCPD, 2003 (autor i dirigent);
- Zvučna izdanja najboljih izvođenja na festivalu Pančevački dani duhovne muzike, više godina (urednik).
Važnije nagrade i priznanja:
- Nagrada Vojislav Ilić najboljem dirigentu, za istraživački rad i izvođenje kapitalnog dela savremene srpske pravoslavne duhovne muzike na festivalu Horovi među freskama, 2005;
- Nagrada Grada Pančeva (zajedno sa Pevačkim društvom) za doprinos u umetnosti i kulturi za 2005;
- Specijalna nagrada festivala Bogorodica – Dostojno jest, Pomorje, Bugarska, 2005;
- Zlatna plaketa festivala Bogorodica – Dostojno jest, Pomorje, Bugarska, 2006;
- Prva nagrada na Takmičenju horova u Rumi, juni 2007;
- Specijalna nagrada festivala Horovi među freskama, 2007;
- Povelja Pro Futuro za doprinos razvoju multikulturalizma i multietičnosti (dodeljuje In Medias Res);
- Gramata Pančevačkog srpskog crkvenog pevačkog društva, za naročite zasluge za Društvo stečene radom na očuvanju i negovanju pravoslavne muzike, 2008;
- Specijalna nagrada festivala Horovi među freskama za izvođenje savremene srpske duhovne muzike, 2010;
- Povelja za uspehe na polju umetnosti – Novembarska nagrada povodom Dana Grada Pančeva, 2010;
- Prva nagrada na festivalu Horovi među freskama, 2011;
- Nagrada za najbolje izvedenu duhovnu kompoziciju Zlatna vila, Prijedor, Republika Srpska, 2012
- Gramata kojom ju je odlikovao Vladika banatski G. G. Nikanor, uvrstivši je „u red crkvenih dobrotvora, za pokazanu revnost, trud i nesebičnu ljubav prema duhovnoj muzici i svetim bogosluženjima“, 2013.
- Nagrada Vojislav Ilić najboljem dirigentu, na 20. festivalu Horovi među freskama, 2013;
- Nagrada najboljem horu na Međunarodnom festivalu Internacionalne horske svečanosti u Nišu, za izvođenje Mokranjčevih dela – Gran-pri festivala, 2014;
- Specijalna nagrada i zvanje Nebeskih pevača (nagrada – statua) na Međunarodnom festivalu Internacionalne horske svečanosti u Nišu.
- Nagrada Laureata 1. stepena na 15. Međunarodnom festivalu pravoslavnih horova Koložskij Blagovest u Grodnu, Belorusija, 2016;
- Posebna pohvala na festivalu Horovi među freskama, 2016; Gran-pri Međunarodnog takmičenja horova Razvigor u Aleksincu;
- Više puta član žirija na festivalima horske crkvene muzike: Horovi među freskama, Beograd; Festival horova Kornelije u Sremskim Karlovcima (organizator Eparhija sremska SPC).